Alert

Obs! Idag, den 23 oktober, stänger Teatermuseet kl. 17.00.

Hundra och ett – Kati Lukkas scenografier 

Hundra och ett – Kati Lukkas scenografier 

Utställningen Hundra och ett öppnar dörren till den finländska samtidsteaterns erfarna visualists hemligheter och den process inom scenkonsten som förblir osynlig för publiken. Utställningen, som öppnar i februari 2027, presenterar Kati Lukkas närmare fyrtioåriga karriär och hennes livsverk som omfattar över hundra produktioner.

Kati Lukka är fast scenograf vid Finlands Nationalteater och har även arbetat vid Tammerfors Arbetarteater, Helsingfors Stadsteater samt vid ett flertal andra teatrar i Finland och utomlands. Den prisbelönta konstnärens stil förenar på ett unikt sätt pragmatisk rumsgestaltning, starka visuella metaforer och en kompromisslös strävan efter ekologisk hållbarhet.

Utställningen ger besökarna möjlighet att se hur scenens illusioner uppstår och lever vidare, och hur en text eller ett tema formas till en tredimensionell fysisk värld som bär upp föreställningens förverkligande.

I utställningen kan besökarna på nära håll studera scenografiska skisser, modeller och fotografier från föreställningar som har satts upp på ett stort antal finländska teatrar – och även några tyska. Utställningsarkitekturen lyfter fram Lukkas passion för återvunna material och återbruk. En del av utställningen belyser också Lukkas långvariga och sömlösa samarbete med kostymdesignern Tarja Simone.

Hundra och ett – Kati Lukkas scenografier öppnar för allmänheten den 19 februari 2027 och visas till och med den 29 augusti 2027.

Foto från föreställning Nummisuutarit, Finlands Nationalteater 2015. Fotograf: Stefan Bremer, bildbearbetning: Kati Lukka.

Haku